21. marec - Svetový deň Downovho syndrómu.
Prečo bol vybraný práve dátum 21. 3. ?
Dedičná informácia človeka je zapísaná do deoxyribonukleovej kyseliny (DNA), ktorá je uložená v štruktúrach bunkového jadra, v chromozómoch. Jadro zdravej bunky človeka obsahuje 46 chromozómov a na uľahčenie identifikácie sa chromozómové páry označujú číslami od 1 do 23.
Vzájomnou kombináciou 23 materských a 23 otcovských chromozómov vzniká bežne 46 chromozómov. Niekde môže v rámci tohto procesu nastať náhodná „chyba“, keď sa na chromozóme 21 nahromadí genetický materiál a nevznikne pár, ale vytvorí sa nadbytočná kópia chromozómu a namiesto dvoch vzniknú chromozómy 3, ktoré sú podstatou Downovho syndrómu. Vzniknú náhodne, spontánne a ich vznik sa nedá predvídať. Ľudia s Downovým syndrómom teda majú na tom najmenšom chromozóme 21 až 3 jeho kópie namiesto dvoch, preto na rozdiel od bežných ľudí každá ich bunka obsahuje namiesto 46 chromozómov 47. Všimli ste si tie čísla? 21 a 3 – preto 21. 3.
Prečo si v tento deň obúvame rozdielne ponožky?
Ponožky boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy. V tento deň si preto na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia - líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou. Tým dávame najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a chápeme. A presne tak, ako aj pár zdanlivo nesúrodých ponožiek dobre plní funkciu a zahreje nohy, tak aj ľudia s Downovým syndrómom k nám patria, obohacujú naše životy, sú neodmysliteľnou súčasťou rodín, školských kolektívov. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že chápeme, že rozdielnosť je normálna a patrí do nášho života. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že ju akceptujeme.
Svoje sympatie a podporu ľuďom s Downovým syndrómom môžete vyjadriť aj obutím ponožiek rôznych farieb či veľkostí. Takto spolu dokážeme šíriť porozumenie a rešpekt k rozdielnosti. Všetci sme rozdielni a zároveň rovnakí. Zaslúžime si rovnaké príležitosti, zaobchádzanie aj miesto v spoločnosti.