ORAVSKÝ HRAD, PEVNOSŤ BOYARD, SPOLOČENSKÉ HRY, JAZDA NA KONI, KÚPANIE...
ŠKOLA V PRÍRODE - 4.DEŇ
- 14
ŠKOLA V PRÍRODE - 3. DEŇ
VLKOLÍNEC, ŠPORTOVÉ SÚŤAŽE, VEDOMOSTNÝ KVÍZ, PRECHÁDZKA
5
Katarínska batôžková zábava
ŠKOLA V PRÍRODE - 2.DEŇ
NÁVŠTEVA MESTA RUŽOMBEROK, TURNAJ VO VYBÍJANEJ, MÓDNA SHOW
11
Výchovno – vzdelávacie interaktívne prednášky.
Dňa 14.09. 2023 sa pre 6. a 7. ročníky uskutočnili prednášky o dospievaní.
- Žiačky šiesteho ročníka sa na prednáške s názvom „Dospievam alebo život plný zmien“ dozvedeli o zmenách spojených s dospievaním, o puberte spojenou s psychickými (emoncionálnymi) zmenami, o sociálnom dozrievaní, interpersonálnych vzťahoch, o vhodnej životospráve, zdravom životnom štýle, potrebe prevencie rakoviny prsníka či krčka maternice ale aj dynamike vzťahov medzi chlapcami a dievčatami.
- Žiaci šiesteho ročníka sa na prednáške s názvom „Na štarte k mužnosti“ dozvedeli o zmenách spojených s dospievaním, zdravom životnom štýle o tom, ako sa páčiť, o dynamike vzťahov medzi chlapcami a dievčatami.
- Prednáška pre žiakov siedmeho ročníka s názvom „Adam a Eva alebo nie sme rovnakí“ bola obsahovo zameraná na fyzické, psychické a sociálne dozrievanie v období puberty, dodržiavanie vhodnej životosprávy, zdravý životný štýl a vytváranie správnych hygienických návykov, pocity náladovosti, neistoty, zmätku, sebaovládanie a vzťahy medzi rovesníkmi.
Prednášky viedla kvalifikovaná lektorka spoločnosti MP Education, s.r.o. Mgr. Holecová, ktorej výklad bol pútavý, otvorený, vedený na profesionálnej úrovni a informácie boli podané jazykom dnešných tínedžerov. Žiaci si z prednášky odniesli veľa užitočných poznatkov.
koor. prev. Mgr. Renata Švelanová
ŠKOLA V PRÍRODE - 1. DEŇ
CESTA, UBYTOVANIE, SÚŤAŽE, UČENIE, KÚPANIE A ZÁBAVA
6
ŠKD- NÁVŠTEVA REGIONÁLNEHO MÚZEA
ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY
Ani v novom školskom roku sme neporušili tradíciu a zapojili sme sa do medzinárodného (česko-slovenského) projektu „Záložka do knihy spája školy“. Témou tohto ročníka bol inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. Zmyslom projektu je výmena záložiek medzi žiakmi. Školy si dopredu dohodnú počet záložiek. Od 11.9. – 29. 9.2023 žiaci našej školy vyrábali a tvorili záložky pre žiakov zo Šardíc. Poslali sme im spolu 100 záložiek, ktoré ich určite potešia.
spracovala: M. Palatická
EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU
Myšlienke nabádania žiakov k zdravému životnému štýlu sme venovali v ZŠ v Mojmírovciach posledný septembrový týždeň, t.j. od 25.9.-29.9.2023. Žiaci mali možnosť zúčastniť sa v popoludňajších hodinách športových aktivít, ktoré boli rozdelené na turnaje ( vybíjaná, florbal, resp. basketbal) a kondičné dráhy. Uspokojivý záujem žiakov o pohyb v mimovyučovacom čase sme zaznamenali v ročníkoch 5., 6. a 9. Napriek tomu, že našej výzve "odolali" ročníky 7.-8., chceme veriť, že sa nám v prebiehajúcom školskom roku podarí zvýšiť športové povedomie žiakov. Prehĺbiť záujem o pohyb a s ním spojený zdravší životný štýl. Aj pridaním tretej hodiny Telesnej a športovej výchovy celoročne v rozvrhoch podporujeme hlavnú tému výstižného motta Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity „#BeActive“.
spracoval: Mgr. P. Slíž
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV
26. september - Európsky deň jazykov, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov, si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznorodých aktivít - súťaží, kvízov, besied, školských rozhlasových vysielaní či športových podujatí. Výrok známeho nemeckého filozofa hovorí: „Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre.“ Ovládanie jazyka pomáha otvárať bránu k inej kultúre a spoločnosti. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že najlepšie sa jazyky učia deti. Majú pružnejšie myslenie, menej zábran, množstvo času a rady napodobňujú, čo im veľmi pomáha.
Aj na našej škole si pripomíname tento významný deň. Žiaci a žiačky siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka si pripravili pútavé prezentácie a oboznámili svojich mladších spolužiakov s niektorými európskymi hlavnými mestami ako je Paríž, Varšava, Berlín, Atény, Oslo a Skopje. Žiaci sa dozvedeli aké zaujímavé miesta v týchto mestách môžu navštíviť, aké významné osobnosti sa tam narodili, aké jedlá a nápoje tam môžu ochutnať. Kto odpovedal správne na kvízové otázky po prezentáciách dostal sladkú odmenu.
V školskej knižnici sa žiaci štvrtého ročníka oboznámili s cudzojazyčnou literatúrou, ktorú knižnica ponúka. Tvorili kartovú hru kvarteto v anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku. Učili sa pracovať so slovníkmi ruského a latinského jazyka. Na prvom stupni žiaci kreslili vlajky rôznych krajín, ktoré si pomocou pani učiteliek vyhľadali na internete. Prváčikovia si pozreli rozprávku o zvieratkách v anglickom jazyku a nakreslili zvieratká, ktoré pomenovali.
spracovala: Ing. I. Podberská
ŠARKANIÁDA
Posledný septembrový týždeň bolo nádherné počasie, akoby nám ono samo chcelo dopriať,
aby sme si užili našu každoročnú Šarkaniádu. Nádherné „babie leto“ s pavučinkami
poletujúcimi v povetrí, vzduch prehriaty ešte stále teplými lúčmi slnka a k tomu džavot detí,
toto bola atmosféra na školskom dvore, kedy si deti priniesli šarkanov, s pomocou pani
vychovávateliek ich poskladali a hor sa do chytania vetra... Orly, motýle, šašovia a šarkany od
výmyslu sveta sa vznášali nad školským dvorom, deti pobehovali a pretekali sa, ktorý šarkan
vyletí najvyššie. Sem tam sa nejaké šnúrky aj zamotali alebo nejaký šarkan skončil v korune
stromu, ale keďže sme šikovníci, so všetkým sme si poradili a užili sme si celý týždeň tejto
úžasnej jesennej zábavy.Mgr. Poledníková
Medzinárodný deň finančnej gramotnosti 8.9.
V úvode školského roka máme možnosť pripomínať si Medzinárodný deň finančnej gramotnosti (8.9). Žijeme vo svete peňazí, v ktorom zo dňa na deň vznikajú nové možnosti, produkty a technológie. Orientovať sa v tomto rýchlom a komplikovanom prúde informácií je veľmi náročné. Žiaci druhého stupňa na hodinách matematiky mali možnosť nahliadnuť do zaujímavého sveta financií. Nové informácie získali prostredníctvom pútavých prezentácií. Následne diskutovali a zdieľali svoje vedomosti a skúsenosti v rôznych oblastiach. Medzi preberané témy patril vznik peňazí, odhalenie falošných bankoviek, reklamácia tovaru, druhy peňazí, ich funkcia a v neposlednom rade typy bánk a ich produkty. Žiaci obohatení novými vedomosťami sú opäť pripravenejší na vstup do sveta peňazí.
spracovala : Mgr. Blanka Sabolíková
Európsky týždeň mobility
Európsky týždeň mobility,ktorý bol v dňoch 16. - 22. 9. je najväč-šia európska kampaň, ktorá ponúka obyvateľom možnosť zamyslieť sa,ako riešiť problémy s dopravou.
Ponúka 5 tipov:
1. Využívajte verejnú dopravu!
2. Využívajte aktívnu mobilitu!
3. Minimalizujte závislosť od áut!
4. Znížte počet zbytočných jázd autom!
5. Spomaľte!
Doprava je výrazným zdrojom emisií, znečisťujúcich látok, ktoré sa dostávajú do ovzdušia. Najväčší podiel na emisiách má práve cestná doprava. Osobných automobilov je čoraz viac. Príliš veľa automobilov spôsobuje aj iné problémy, ako je hluk, zápchy, problémy s parkovaním, dopravné nehody a zdravotné problémy.
V týchto dňoch si naši prváci a druháci v úlohe chodcov, alebo cykli-stov vyskúšali na mobilnom dopravnom ihrisku pred školou, ako je toriadiť sa dopravnými značkami a svetelnou signalizáciou. Pripomenuli si základné pravidlá pri prechádzaní cez cestu, aj pri jazde na bicykli.
spracovala Mgr. K.Kotryová
Verejná zbierka Biela pastelka.
Biela pastelka pomáha tým, ktorí to potrebujú –
ľuďom so zrakovým postihnutím.
Verejná zbierka Biela pastelka sa v našej škole uskutoční v piatok 22.09.2023.
Organizátorom zbierky je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Darcovia môžu získať symbolickú pastelku ako poďakovanie za dobré srdce a dobrovoľný finančný príspevok.
Pastelka nie je len poďakovaním sa darcom za ich porozumenie a veľkorysosť, ale aj symbolom solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím.
Vyzbierané finančné prostriedky pomáhajú Bielej pastelke písať krajšie príbehy v životoch nevidiacich a slabozrakých.
Využívajú sa:
• pri nácviku samostatnej chôdze s bielou palicou
• pri výučbe čítania a písania Braillovho písma
• na kurzy práce s kompenzačnými, optickými a technicky náročnými pomôckami
• na aktivity zamerané na obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím
• na podporu aktivizovania ľudí nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom kultúrnych, športových či voľnočasových podujatí
• pri nácviku sebaobslužných činností – varenie, pranie, žehlenie, upratovanie
• špecializované sociálne poradenstvo – poradenstvo pri vyrovnávaní sa s postihnutím, pri získavaní príspevkov, poradenstvo v zamestnávaní a pod.
REGIONÁLNY DEŇ
Regionálny deň na našej základnej školy každoročne poskytuje žiakom priestor hlbšie sa ponoriť do kultúry a histórie svojej obce, spoznať jej jednotlivé stavby, budovy či ulice. Cez rôzne aktivity primerané ich veku a vedomostiam hľadajú žiaci prepojenia medzi tajomstvami minulosti a súčasnosťou.
V tomto roku sa žiaci na prvom stupni rozprávaním oboznámili s kultúrnymi dominantami obce, ktoré spracovali v maľovankách a kresbách. Iní si zvolili výtvarné stvárnenie vybraného príbehu z knihy Strašidlá a strašidielka mestečka Urmín od Violy Haršániovej. V hádankách o mojmírovských pamiatkach vyskúšali bystrosť a pozornosť svojich spolužiakov.
Na druhom stupni sa žiaci venovali skupinovej práci. Aby sa im efektívnejšie pracovalo, rozdelili si úlohy a z pripravených výpiskov a obrázkového materiálu zostavili stručné predstavenie zaujímavostí obce, v ktorej bývajú, a ktoré by sa podľa nich oplatilo vidieť. Niektorí svoje projekty doplnili o básne. Dôležitým cieľom aktivity bolo, aby si žiaci uvedomili podstatu a význam symbolov v erboch obcí mikroregiónu Cedron, ktoré následne pretavili do jednotlivých projektov. Pre mnohých žiakov bola veľmi podnetná aktivita v podobe spoločenskej hry kvarteto, ktorá obsahovala obrázky podľa témy dňa. Kreativita žiakov sa prejavila v každom ročníku osobitne. Svedčia o tom nástenky v triedach so zaujímavo vypracovanými projektami, ktoré žiaci prezentovali pred svojimi spolužiakmi.
Súčasťou Regionálneho dňa bola i prechádzka parkom ku kaštieľu a žrebčínu, odkiaľ sme prešli až na Námestie sv. Ladislava pri kostole. Zastavili sme sa aj pri múzeu so sochami strašidiel a strašidielok, o ktorých sme si prečítali príbehy na vystavených tabuliach.
spracovala: Mgr. Dagmar Kiššová
KNIŽNÉ NOVINKY V ŠKOLSKEJ KNIŽNICI
Navštívte našu knižnicu, pozrite si nové knihy, ktoré sme zakúpili pre Vás. Určite tu nájdete knihu, ktorá vás zaujme. Niektoré tituly pre Vás vybrali žiaci, ktorí absolvovali týždenný pobyt v knižnici. Školská knižnica pozýva všetkých. Je pre Vás pripravená čitáreň - študovňa, v ktorej môžete stráviť príjemné chvíle s knihou a priateľmi.
TEŠÍME SA NA VÁS
Utorok: veľká prestávka
Streda: veľká prestávka
Piatok: 1300 – 1400
Vaša knihovníčka
Knihy, ktoré pre Vás vybrali vaši spolužiaci:
Lenka Šmitálová- Marco Polo 1- chlapec, ktorý prežil sny
Sofia Kvasňovská –Mimi a Líza 2
Nelka Palková – Grázlik Gabo a tajný spolok, Grázlik Gabo a strašidelný dom
Mia Zvon Modranská- Psie záchranárky prvý raz do akcie
Braňo Rosival - Metro 2033
Samko Kozáčik - Denník odvážneho bojka 11-15
Kika Klčovanská – Anna zo zeleného domu
Hanka Fúsková – Najhorší rodičia na svete
Rudko Ďurčanský – Jefferson
Miško Bečka – Posledný vlk
Tamara Rácová – Kamoš obor
Viki Bódorová – Mytopédia: Encyklopédia mýtických bytostí a ich magických príbehov
Valentínka Pustaiová – Serafína a čierny plášť 1-3
Laurika Patáková- Mimi a Líza
Larka Moravská – Zakliate jedenáste narodeniny
Ninka Dobrovodská – Tajný život stromov
Hanka Moravská – Konečne 12 ročná
Emka Dobrovodská – Tajomstvá nesmrteľného Nicholasa Flamela
Agátka Palková – Adelka a Messi
ARANŽOVANIE
Miestny spolok záhradkárov aj tento školský rok dňa 8.9.2023 zorganizoval súťaž pre žiakov 6.- 9. ročníka v aranžovaní ovocia, zeleniny a kvetov. Témou aranžovania bol : Kôš hojnosti. Súťaže sa zúčastnilo 7 žiačok našej základnej školy. Rozhodnutie o najlepších 3 miestach bolo náročné. 1.miesto získala Vivien Kučerová (8.B), 2.miesto Karolína Michalíková (8.B), 3.miesto Michaela Visolajská (7.A). Ďalšie krásne práce vytvorili Nina Dobrovodská (6.A), Miriana Slížová(6.A), Lenka Šmitalová (7.B), Tatiana Liková(9.A). Za reprezentáciu dievčatám ďakujeme!
spracovala: Mgr. L. Franclová
2
SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE ŠKOLSKÉHO ROKA 2023/2024
Nový školský rok 2023/2024 sme na základnej škole otvorili v pondelok 4. septembra 2023. Báseň v podaní dievčat Lindy Karasovej a Julianny Lužákovej nám priblížila povinnosti školy, ale aj hravé formy vyučovania. Po hymne Slovenskej republiky sa prihovorila všetkým prítomným riaditeľka školy Mgr. Gertrúda Štrámová. Žiakom popriala veľa úspechov v získavaní nových poznatkov a pri reprezentovaní školy. Na školskom dvore privítala aj 59 žiakov prvého ročníka, ktorých symbolicky odovzdala riaditeľka materskej školy Mgr. Anna Velebná. Zaželala im pevné zdravie, šťastie a vytrvalosť v učení. Žiakom a učiteľom sa prihovoril i starosta obce Mojmírovce, Mgr. Martin Palka. Zdôraznil význam vzdelania v živote každého človeka. Všetkých zhromaždených označil za jednu veľkú školskú rodinu, ktorá pokiaľ sa bude učiť vzájomnému rešpektovaniu sa a usilovnosti, dokáže pevne obstáť v životných rozhodnutiach. Vyjadril túžbu v najbližšej dobe zrekonštruovať malú a veľkú telocvičňu spolu so šatňami, aby sa zlepšila kvalita priestorov určených pre vyučovanie telesnej a športovej výchovy na škole. Možnosti štúdia v ZUŠ Mojmírovce predstavil Bc. Rudolf Arpáš. Svojou prítomnosťou nás v tento slávnostný deň poctil i vdp. Jozef Marko. Po jednotlivých príhovoroch zástupkyňa školy PaedDr. Žaneta Benčíková predstavila personálne obsadenie školy. Slávnostné otvorenie školského roka moderovala vychovávateľka Mgr. Monika Poledníková.
spracovala: Mgr. Dagmar Kiššová
Opäť v škole
Elena Čepčeková
Stíchlo pole, zavial vietor,
škola brány otvára.
Všetkých žiakov
veľkých, malých,
do náručia zvoláva.
Vôňu poľa, šelest lesov
nesieme si v pamäti.
Teraz zas nám do lavice
jasné slnko zasvieti.
A pre pánov učiteľov
pozdrav z našej záhradky.
To sú kvietky, čo sme z jari sami
siali na hriadky.
Zazvoň krajom, naša pieseň,
nech zvie mesto, dedina,
že pre všetky šťastné deti
školský rok dnes začína.
Vyzdvihovanie detí z ŠKD.
Vyzdvihovanie detí z ŠKD je možné v čase:
od 13:00 hod. - do 13:15 hod.
od 15:00 hod. - do 16:30 hod.
Vyzdvihnutie nahláste, prosím, cez Edupage - Modul Vyzdvihovanie zo školy,
prípadne kontaktujte príslušného pedagóga na tel. čísle:
ŠKD1A 0903 721 755 Poledníková Monika Mgr.
ŠKD1B 0903 646 191 Molnárová Erika
ŠKD2A 0903 667 817 Bašková Katarína
ŠKD2B 0903 901 285 Gálová Marcela
ŠKD3A 0903 671 822 Belanová Zuzana Mgr.
ŠKD3B 0903 683 451 Vargová Simona Mgr.
ŠKD4 0903 665 039 Illéšová Zuzana Mgr.
Preplácanie cestovného žiakom školy.
Kto má nárok na preplácanie cestovného
- Žiak, plniaci si povinnú školskú dochádzku, ktorý dochádza do školy mimo trvalého bydliska v rámci určeného školského obvodu ( t.j. Veľká Dolina, Poľný Kesov, Štefanovičová 1. - 9. ročníky a Svätoplukovo len 5. - 9. ročníky).
Kto nemá nárok na preplácanie cestovného
- žiak základnej školy, ktorý dochádza v rámci jednej obce alebo mesta,
- žiak, plniaci si povinnú školskú dochádzku, ktorý dochádza do školy mimo určeného školského obvodu.
Výška preplácania cestovných nákladov
- cestovné sa prepláca na žiaka vo výške nákladov na dopravné v hromadnej doprave so žiackou zľavou, prípadne inou zľavou, ktorá je žiakovi poskytnutá.
Čo treba urobiť
- doručiť do základnej školy vypísanú a zákonným zástupcom podpísanú žiadosť o preplatenie cestovných nákladov na dopravu žiaka.