Katarínska batôžková zábava
EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU „#BEACTIVE“
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity v celej Európe. Naša škola sa tiež zapojila do tejto aktivity od 23.9 do 27.9. Počas veľkých prestávok a v školskom klube detí sme si spoločne zacvičili a rozhýbali stoje telo rôznymi športovými aktivitami. Našou aktivitou sme dokázali, že patríme k tým ktorí majú radi pohyb a správny životný štýl „#BeActive“ . Ďakujeme všetkým, ktorí boli aktívni !
spracoval: PaedDr. Ondrej Mlynek
3
BIELA PASTELKA
Biela pastelka, je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Organizátorom zbierky je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Verejná zbierka Biela pastelka sa v našej škole uskutočnila v piatok 20.09.2024.
Vyzbieralo sa 88,15 €
Darcovia mohli získať symbolickú pastelku ako poďakovanie za dobré srdce a dobrovoľný finančný príspevok.
Pastelka nie je len poďakovaním sa darcom za ich porozumenie a veľkorysosť, ale aj symbolom solidarity s ľuďmi so zrakovým postihnutím.
spracovala: Mgr. D . Valíčková
„O2 Športová akadémia Mateja Tótha“
Základná škola Mojmírovce sa zapojila do súťaže „O2 Športová akadémia Mateja Tótha“. Hlasovanie je spustené, a prebieha na webovej stránke www.akademia.o2.sk v dňoch od 1.10. 2024 do 17.12. 2024. Hlasovať sa dá opakovane každý deň. Ďakujem pekne za podporu a Váš hlas.
EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY
Čo si predstavíte pod pojmom mobilita?
Je to schopnosť premiestňovať sa a cestovať.
Každý z nás sa musí premiestniť do práce, do školy, obchodov, za oddychom, na návštevu, alebo za kultúrnymi či športovými aktivitami.
Na menšie vzdialenosti sa môžeme premiestniť peši, na bicykli, kolobežke, ale na väčšie vzdialenosti už využívame inú dopravu.
Motorová doprava je však aj výrazným zdrojom emisií, znečisťujúcich látok, ktoré sa dostávajú do ovzdušia. Najväčší podiel na emisiách má práve cestná doprava. Osobných automobilov je čoraz viac, mnohé rodiny majú 2 aj 3 autá, keďže každý cestuje sám niekam inam do práce. Príliš veľa automobilov spôsobuje aj iné problémy, ako je hluk, zápchy, problémy s parkovaním, dopravné nehody a zdravotné problémy.
V dňoch 16. - 22. septembra sa naša škola zapojila do Európskeho týždňa mobility, ktorý v piatok vyvrcholil Dňom bez áut.
Tento rok bolo jeho hlavnou témou „zlepšenie kvality života v mestách a podpora infraštruktúry zameranej na ľudí.
A preto boli žiaci vyzvaní snažiť sa do školy prísť inak, ako autom, t.j. autobusom, bicyklom, kolobežkou, alebo pešo.
Najlepšiu dochádzku na 1. stupni dosiahla trieda 4.B a na 2. stupni trieda 9.A.
Víťazné triedy dostali malú odmenu.
spracovala Mgr. K.Kotryová
ZBER GAŠTANOV
DEŇ FINANČNEJ GRAMOTNOSTI
Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života a je nesmierne dôležité učiť sa s nimi zaobchádzať. Preto si aj tento rok pripomenuli žiaci druhého stupňa Deň finančnej gramotnosti počas úvodných hodín matematiky.
Žiaci 5. ročníka sa oboznámili s mincami a bankovkami eurozóny, skúmali ich ochranné prvky a symboly na nich zobrazené. Šiestaci sa zoznámili s pojmom finančnej gramotnosti a zistili, čomu sa táto disciplína venuje. Siedmaci sa naučili reklamovať zakúpený tovar a oboznámili sa s právami a povinnosťami kupujúceho. Žiaci ôsmeho ročníka sa dozvedeli viac o histórii a funkcii peňazí. O bankách, sporiteľniach a iných finančných inštitúciách sa zhovárali zasa deviataci, ktorí sa finančnej gramotnosti budú osobitne venovať počas celého školského roka v jednom z voliteľných predmetov.
Aj keď sa témy v jednotlivých ročníkoch rôznili, všetci žiaci sa zhodli, že hoci je dobré mať peniaze a veci, ktoré si za peniaze možno kúpiť, dobré je aj z času na čas skontrolovať, či sa nám nestratili zo života veci, ktoré sa za peniaze kúpiť nedajú.
spracovala: Mgr. Kristína Káčerová
SVETLO V ZÁHRADE
Téma s poetickým názvom inšpirovala 13 žiačok našej školy k nádherným aranžmánom. Už tradične organizovaná súťaž pod taktovkou Mojmírovského zväzu záhradkárov (6.9. 2024) sa dočkala vymenovania 3 najlepších, najinšpiratívnejších, najkreatívnejších prác.
1. miesto získala Vivien Kučerová (9.B), 2. miesto Karolína Michalíková (9.B), 3. miesto Miriana Slížová (7.A). Porota mala aj v tomto roku veľmi náročnú úlohu. Prekrásne boli i aranžmány, ktoré vytvorili súťažiace: Ema Dobrovodská ( 7.A), Nina Dobrovodská (7.A), Vanessa Kozmová (7.A), Viktória Bodorová (7.B), Nina Štefáková (7.B), Michaela Jankulárová (8.A), Zara Očenášová (8.A), Michaela Visolajská (8.A), Lenka Šmitalová (8.B), Hana Maličková (9.B). Všetkým žiačkam zo srdca ďakujeme za prekrásnu reprezentáciu našej školy.
Mgr. Lucia Franclová
REGIONÁLNY DEŇ
Domovina je priestor. kde sa človek dobre cíti, je to miesto, kde človek býva v spoločnosti rodiny a ľudí z okolia. Domovina je miesto, kam sa človek po rokoch rád vracia, rád spomína.
Každá obec, každý región má svoje zvláštnosti, má svojskú kultúru, prírodné podmienky. Každá z obcí Slovenska sa môže pochváliť množstvom osobností z rôznych odvetví spoločenského života.
A ak má človek nadobudnúť vrúcny vzťah k domovine, musí ho poznávať a poznať. A tak si počas prvého septembrového piatka naše deti prehlbovali poznatky o regióne, v ktorom žijú prostredníctvom projektového vyučovania.
Na prvom stupni si naši mladší žiaci čítali z diela regionálnej autorky, zastúpili ilustrátorov knihy, vybrali sa na vychádzku k zaujímavým miestečkám v dedine, tvorili viacrozmerné dielo.
Starší žiaci plnili náročnejšie zadania, aby si rozšírili vedomosti o miestach v ich rodných obciach. Navštívili rôzne malebné zákutia. Piataci i šiestaci sa oboznámili veľmi podrobne s exponátmi v miestnom múzeu, siedmakom nerobil problém tvoriť nové originálne povesti s vymyslenými modernými strašidlami, ôsmaci spoznávali faunu, flóru a ostatné prírodno-spoločenské podmienky. Deviataci zvládli výzvu – tvorili v online priestore mapu obce so zaujímavými miestami v obci a svoje dielo si vyskúšali, keď podľa mapy náučného chodníka prešli časť obce.
Takéto vyučovanie zábavnou formou vedie žiakov k pozitívnemu vzťahu k rodnej obci i k regiónu, v ktorom vyrastajú a žijú spolu s najbližšími...
spracovala: PhDr. Denisa Penciaková
2
SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE ŠKOLSKÉHO ROKA 2024/2025
V pondelok 2. septembra 2024 sa päťdesiatykrát otvorili brány našej Základnej školy v Mojmírovciach. Žiačky siedmeho ročníka, Ema a Nina Dobrovodské a Miriana Slížová, predniesli báseň na začiatok nového školského roka 2024/2025. V úvode slávnosti sme si vypočuli hymnu SR, po ktorej nasledovali príhovory. Všetkých prítomných na školskom dvore privítala riaditeľka školy Mgr. Gertrúda Štrámová. Vyzdvihla myšlienku potreby vzdelanosti žiakov pre ich osobnostný rast a popriala im veľa síl a zdravia počas štúdia, reprezentovaní seba aj školy na súťažiach. K prianiu úspechov sa pridal i starosta obce Mojmírovce, Mgr. Martin Palka. Vyzval žiakov, rodičov a pedagogických i nepedagogických pracovníkov k porozumeniu a komunikácii, pretože iba vzájomnou spoluprácou vytvoríme harmóniu naplnenia posolstva našej vzdelávacej inštitúcie. Pani riaditeľka materskej školy Mgr. Anna Velebná popriala prvákom veľa zdravia, vytrvalosti a chuti do nadobúdania vedomostí a zručností. Prítomným sa prihovoril aj riaditeľ ZUŠ Mojmírovce Bc. Rudolf Arpáš. Svoju pozornosť upriamil na možnosti štúdia predmetov v umeleckej sfére. Zástupkyňa školy PaedDr. Žaneta Benčíková predstavila personálne obsadenie pedagogického zboru a privítala nových zamestnancov. Počas slávnostných chvíľ otvorenia nového školského roka nás svojou prítomnosťou potešil i vdp. Jozef Marko. Školskú slávnosť moderovala vychovávateľka Marcela Gálová.
spracovala: Mgr. Dagmar Kiššová
Záujmový krúžok: Veselá veda
KRÚŽOK VEDECKÝCH POKUSOV: krúžok zábavných "skorovedeckých" pokusov z chémie, fyziky a biológie pre deti z 1. stupňa ZŠ. Prihlášky a viac informácií na: www.veselaveda.sk
Pre školský rok 2024/25 nové pokusy, nové pomôcky. Tento rok od 1. októbra, 1x týždenne, 60 minút, 14 lekcií za polrok, 65€ / polrok
Ďakujeme
Vaša Veselá veda
Letný klub 2024
URMÍNSKE TÁBORČATÁ 2024
Z každého rožka troška...
Už po 6-ty krát sme deťom pripravili/naplánovali v ŠKD-Mojmírovce, päť školských dní naviac v letnom prázdninovom klube. S deťmi z 1. stupňa, so skvelými kolegynkami zo ŠKD, nás čakal bohatý program, veľa zážitkov, v priestoroch školy, v prírode, na túre, na výlete...
1. júla sme odštartovali náš letný klub 2024.
Deň prvý:
Bezkonkurenčným prvým zážitkom bola „túra :o)))“ a samozrejme Koníkový deň v Equifarm Veľká Dolina, na tento deň sme mali pripravené ukážky drezúry, súťaže, vozenie na koníkoch, nasýtila nás chutná pizza a na záver dňa nás osviežila sladká zmrzlinka.
Deň druhý:
...i na tento deň, sme deťom pripravili nezabudnuteľný zážitok, bola u nás nezvyčajná „exotická návšteva“, z Arakova... Na náš areál „priletelo“ viac ako desať prítulných, farebných operencov – papagájov, ktorých sa mohli deti dotýkať, hladkať ich, kŕmiť a samozrejme si s nimi aj zapózovať pri fotení. Bola to jedinečná skúsenosť, byť v priamom kontakte s takým množstvom papagájov, ktoré vyčarili úsmev nielen deťom, ale aj nám dospelákom... Veľkú radosť a zábavu priniesli aj tvorivo-kreatívne dielničky. Deti si vlastnoručne vyrábali-maľovali táborové taštičky/svoj táborový darček... Deťom sme pripravili mnoho rôznych motívov, z ktorých si už samé tvorivo navrhli svoje pestrofarebné dielko.
Deň tretí:
Príjemným spestrením tretieho táborového dňa, boli hudobno-tanečné aktivity, Coutry tanec z Mojmíroviec. Deťom sa vystúpenie tak zapáčilo, že sa ochotne zapájali do tanca, spoločne sme sa naučili novú choreografiu a čo je najlepšie dohodli sme si spoločné stretnutia aj počas školského roka / Coutry krúžok. Zhodli sme sa, že budúca spolupráca, by sa nám všetkým veľmi páčila. Vydarila sa aj disko show s Notovým Danym, roztancoval takmer všetky naše deťúrence. Pre chlapcov bol super NAJ-zážitok, futbalový zápas s originál trénerom, pánom Vladimírom Gálom, takéto zápasy, by sme si taktiež chceli zopakovať aj počas školského roka v plnej chlapčenskej zostave.
Deň štvrtý:
Veľmi zaujímavý vstup si pre deti pripravila Ing. Janka Dovičovičová so svojimi štyrmi štvornohými zverencami. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácii o psíkoch. Deti si psíkov vyhladkali, a do sýta si ich užili... Ďalšou super atrakciou tohto dňa, bolo kúpanie v kaštieli Mojmírovce, deti sa vyčľapkali, schladili a hlavne vyjašili. DETI A VODA – TO JE LETOOOO
Deň piaty:
V posledný deň sme výletovali. Cesta autobusom bola ako inak veselá, naše táborčatá si ju spestrili smiechom, spevom a hudbou (hralo sa na želanie). Spev sa niesol počas celej cesty tam aj späť. Nasledovala príjemná prehliadka ZOO, pozorovanie zvieratiek pri jednotlivých výbehoch. Záujem detí bol obrovský. Naše deťúrence boli mimoriadne všímavé – neunikol im žiaden detail... Našli sme si pokojné miesto pre našu početnú skupinku a dopriali sme si aj pohodičkovú prestávku na papkanie. Spestrením piatkového výletu v krásnej ZOO-Bojnice, boli aj úžasné ukážky z klubu sokoliarov, pestrofarebné motýle a nákupy lákavých suvenírov...
...bolo toho ešte veľa, čo všetko sme zažili,
ani na fotky a do slov sa všetko nevošlo... :o)))
Hoci ku koncu školskom roka už pociťujeme únavu, na tábor sa vždy veľmi tešíme. Na záver aj tohto týždňa sme si opäť povedali STÁLO TO ZA TO! Myslím, že sme si spoločný týždeň VŠETCI na maximum užili a podľa spätnej väzby od rodičov a detí, sme maximálne spokojné.
Ďakujeme VÁM VŠETKÝM za ochotu, pomoc, záujem...
Veríme, že sme deťom priniesli nezabudnuteľné, prázdninové chvíle.
Vychovávateľky zo ŠKD
Z-M-K-M-Z
Ď A K U J E M E
12
LETO V KNIŽNICI
Druhý prázdninový týždeň bola pre knižkomilov otvorená školská knižnica. V jej priestoroch tvorili projekty, ktoré si navzájom prezentovali. Na chodbách školy stvárnili kreatívne prevedenia divadelných predstavení pre svojich kamarátov divákov. Niektoré predstavenia zožali veľký úspech a dosiahli desať repríz. Pri spoločenských hrách zažili veľa napínavých a úsmevných momentov, ktoré podčiarkli atmosféru hry. V tieni stromov školského areálu si deti na deke vychutnávali príjemné chvíle s knihou v ruke od Roalda Dahla, či Gabriely Futovej, niektoré dievčatá siahli po dievčenskej literatúre. Deti si každý deň zašportovali a absolvovali cyklovýlet. Nezabudnuteľná bola návšteva Regionálneho múzea v Mojmírovciach, zameraná na cirkevnú knižnicu, kde sme sa dozvedeli o jedinečných a unikátnych faktoch z jej histórie. Celý týždeň bol naplnený kreativitou, zábavou i športovaním, spoločnými i individuálnymi aktivitami, ale aj putovaním minulosťou. Deti zažili krásne chvíle so svojimi spolužiakmi/kamarátmi zo školy i počas prázdninových dní.
spracovala: knihovníčka Mgr. Monika Palatická
13
OLYMPIJSKÝ DEŇ
Dňa 25. júna 2024 sa naša škola zapojila do športového podujatia Olympijský deň pri príležitosti blížiacich sa olympijských hier v Paríži 2024. Športovali skoro všetky triedy. Žiaci 9. a 8. ročníkov boli rozhodcovia na stanovištiach. Celé podujatie sa organizovalo na futbalovom štadióne FK Mojmírovce. Olympijský deň sme otvorili slávnostným ceremoniálom vztýčením olympijskej vlajky za znení olympijskej hymny a následne sme zapálili olympijský oheň. Súťažilo sa vo štyroch disciplínach po triedach. Z každej triedy sa vyhodnotil jeden najúspešnejší chlapec a dievča. Títo žiaci dostali zlaté medaile. Všetci ostatní dostali za svoju účasť a športové výkony papierovú medailu olympijského dňa. Športové podujatie sa nám vydarilo. Všetkým športujúcim, pedagógom, rozhodcom a všetkým tým, ktorí pomáhali patrí veľké ďakujem.
spracoval: PaedDr. Ondrej Mlynek
URMÍNSKE ŠPORTOHRY
V dňoch 21. – 22. júna 2024 sme privítali na našej škole našu družobnú školu zo Šardíc, Základnú školu T.G. Masaryka z Českej republiky. Znova po roku sme si spolu zašportovali a zmerali svoje sily a šikovnosť v športových disciplínach. Súťažili sme v deviatich športových disciplínach: beh na 60 m, beh na 200 m a 250 m, hod medicimbalom, hod raketkou, skok do diaľky s rozbehom, streľba na basketbalový kôš, streľba na florbalovú bránku, ťahanie vreca, sed a ľah za 1 minútu. Všetky tieto výkony sa zrátavali spolu zvlášť za ročníky 1. -5. roč. a 6. -9. roč. Za kategóriu 1. roč. a 5.roč. sme vyhrali 7:2 a v kategórii 6. roč. a 9. roč. sme vyhrali 8:1. Poďakovanie patrí všetkým športujúcim žiakom našej i hosťujúcej škole, ako i všetkým pedagógom a žiakom, ktorí sa podieľali na prípravách a priebehu športových hier.
spracoval: PaedDr. Ondrej Mlynek
PLAVECKÝ VÝCVIK
Plavecký výcvik sa uskutočnil na plavárni v Kaštieli Mojmírovce v dvoch termínoch: od 3. – 7. júna 2024 a od 17. - 20. júna 2024 formou dochádzky v čase od 8.00 do 12.00 h. Zapísaných bolo 31 žiakov. Vyučujúci: PaedDr. Ondrej Mlynek, Mgr. Zuzana Illéšová. Dozor vykonávala pani vychovávateľka Simona Vargová. Žiaci boli rozdelení do dvoch družstiev: plavec a neplavec. Cieľ zvládli skoro všetci žiaci. Niektorí čiastočne, lebo žiaci mali najväčší problém v súhre paží, nôh a dýchania. Veľkým úspechom pre nás inštruktorov bolo, že bojazliví žiaci prekonali strach z vody a pri záverečnom hodnotení a preverovaní úspešne preplávali dĺžku bazéna a mali z toho dobrý pocit. Aj keď niektorí s pomocou dosky, či splývaním. Plavecké výcviky treba na školách organizovať aj z toho dôvodu, že vedieť plávať je pre človeka veľkou výhodou a deti sa do plavárne so svojimi rodičmi niekedy vôbec nedostanú. Na záver plaveckého výcviku deti dostali od nás „mokré vysvedčenia“ a sladkú odmenu.
spracoval: PaedDr. Ondrej Mlynek
OSLAVY 50. VÝROČIA ŠKOLY
Oslavy 50. výročia otvorenia novej školskej budovy ZŠ Mojmírovce
Naša škola žije od začiatku tohto školského roka spomienkou na 50. výročie otvorenia novej budovy našej školy. Ako v minulosti, tak aj v súčasnosti patrí budova ZŠ Mojmírovce k dominantám našej obce. A právom, pretože v mladej generácii je budúcnosť nás všetkých. Prácu kolektívu ZŠ ocenil aj minister školstva Tomáš Druker, ktorý pozitívne hodnotil prácu manažmentu školy a všetkých pedagogických, odborných aj nepedagogických zamestnancov školy. Zároveň vyzdvihol: ,, energiu a elán, ktoré vkladajú do odborného i osobnostného formovania budúcej generácie.“
Pán minister oslovil aj našich žiakov, ktorým zaželal: ,, úspešné zvládnutie štúdia duševnú pohodu a priateľské spolunažívanie. “ Zároveň vzdal úctu tým zamestnancom : ,, ktorí tvorili históriu školy a významne sa podieľali na budovaní jej kvality a dobrého mena. “
Oslavy vyvrcholili dňa 7. júna, kedy sa areál našej školy zaplnil hosťami, bývalými zamestnancami školy, rodičmi, ale i žiakmi, ktorí pod vedením svojich učiteľov pripravili krásny kultúrny zážitok, v ktorom sa predstavili všetky ročníky. V mene všetkých zamestnancov privítala prítomných pani riaditeľka Mgr. Gertrúda Štrámová, ktorá zároveň hovorila o minulosti i súčasnosti našej školy. Všetkých prítomných pozdravila aj pani ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá ako naša bývalá žiačka pozitívne hodnotila výsledky našej školy v oblasti výchovy a vzdelávania. Zároveň ocenila krásny areál a vybavenosť školy, učební, oddychových zón i celej budovy. Za zriaďovateľa sa prítomným prihovoril starosta obce Mgr. Martin Pálka, ktorý zaželal „našej oslávenkyni“ veľa šikovných žiakov a poďakoval všetkým pedagógom za ich obetavú prácu. Po skončení programu si prítomní mohli prezrieť celú budovu našej školy a mnohí si zaspomínali na časy, kedy boli jej súčasťou.
,, Stále je tu s nami, škola snov, stále je tu s vami, buďte s ňou.. “ takto zneli slová našej novej školskej hymny, ktorú sme na záver slávnosti predstavili verejnosti. Veríme, že jej slová sa naplnia a budú súčasťou našej každodennej práce.
spracovala: PaedDr. Mária Eliašová
VÝLET DO NITRY
S úsmevom na tvárach nás vítali žiaci v pondelok dňa 17.6. Konečne náš prvý školský výlet. S ruksakmi na pleciach a šiltovkou na hlave nastúpili žiaci 1.ročníka do autobusu so svojimi pani učiteľkami. Autobus nás viezol do Nitry. Žiaci sledovali cestu a netrpezlivo čakali, kedy už budú môcť vystúpiť. V Nitre na autobusovom nástupišti už čakal vláčik, ktorý nás previezol cez mesto na hrad a do mestského parku. Keďže vo vláčiku nie je toľko miesta ako bolo žiakov, museli sme sa rozdeliť na dve skupiny. Vo vláčiku sme si vypočuli výklad o histórii mesta Nitra. Na hrade prešiel okolo sochy Corgoňa a Pribinu. Kolieska vláčika hrkotali po starej dlažbe. V mestskom parku na nás čakali zvieratká, preliezky i fontána. Tu sa deti zahrali a posilnili svojou desiatou. Z parku nás pán šofér odviezol do Poľnohospodárskeho múzea. Tam nás sprievodca a pani sprievodkyňa previedli po takmer celom areáli. Boli sme pozrieť v starej škole, kde sa žiaci dozvedeli, čím sa kedysi písalo a v akých podmienkach sa v minulosti učilo. Napríklad v zime si každý musel doniesť polienko, aby bolo v škole teplo. V múzeu nám ukázali ešte rôzne poľnohospodárske stroje, traktory, sejačky, hasičské stroje a autá. Všetko žiakov zaujímalo a všetko chceli vidieť. Na záver prehliadky si každý kúpil nejaký suvenír: magnetku, leporelo alebo pohľadnicu. Spokojní, unavení, plní zážitkov sme nastúpili do autobusu a vrátili sa do školy.
spracovala: Mgr. J. Adamovská, foto: Mgr. J. Porhajášová, Ing. Mgr. K. Benčíková
1
VÝLET DEVÍN A BRATISLAVA STARÉ MESTO
Žiaci ôsmeho ročníka počas školského výletu dostali vtipné zadanie - urobiť vlastnú fotku peknej vyhliadky, zaujímavej budovy, sochy, súsošia, jedla, suveníru z výletu, outfitu, niečoho, čo ma zaujalo najviac a dal/a by som to na instagram.
Pani učiteľka, posielam fotky z výletu. Ako peknú vyhliadku posielam výhľad z hradu Devín na rieku Dunaj, ako zaujímavú budovu Ufo, sochu muža pod reštauráciou Ufo, ako jedlo iba rýchle občerstvenie a outfit mám odfotený iba odzadu. A ako niečo, čo ma zaujalo, mám fotku kozy z hradu Devín. No ako suvenír z výletu neviem pripojiť žiadnu fotku, pretože najväčší suvenír z tohto výletu si odnášam skvelé zážitky a silné kamarátstva.
spracovala: Ema Kukanová žiačka 8.B
3
LETO V KNIŽNICI