V piatok 9. 12. 2022, prišiel medzi nás PhDr. Matej Šiška, PhD. zo Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Tentoraz si pre našich žiakov pripravil pútavú prezentáciu, ČARO TRADIČNÝCH BÁBOK názorne, konkrétne a interaktívne odprezentoval výchovno-vzdelávací program o bábkovom divadle. Všetky deti mali možnosť nahliadnuť do sveta bábok, bábkoherectva, akoby tak trošku do „zákulisia bábkového divadla“.
Dozvedeli sa mnoho zaujímavých informácii – napríklad, že najstaršia bábka na svete má až 27 000 rokov a bola vyrobená v PRAVEKU – dobe ľadovej z kla mamuta.
Už vieme že existujú tri druhy bábok:
maňušky (na rukách) - , javajky (na paličkách) - marionety (na špagátoch)
maňuška - bábka, ktorá je animovaná zdola. Bábkar je skrytý za bariérou, ktorú nazývame paravan. Tento typ bábky ma zospodu otvor, do ktorého sa dá navliecť ruka herca. On pomocou troch prstov (dva na ručičky bábky a jeden na hlavičku) dokáže ovládať bábku.
marioneta - bábka vodená zhora. Obyčajne býva upevnená na drôtoch alebo nitiach, ktoré sú priviazané na tyčke v tvare písmena X. Bábkar drží tyčky jednou rukou a vodí bábku po malom javisku. Druhá ruka ťahá za nitky, ktoré bývajú priviazané k rukám, kolenám, členkom alebo chrbtu.
javajka - spodom vodená divadelná bábka (vajang). Zozadu sa pripevní na tyčku (čempurita), ktorá slúži ako držadlo pre bábkara. Ten sedí za plátnom a dvoma ďalšími tenkými tyčkami hýbe rukami bábok. Na podobnom princípe fungujú aj tieňové bábky, ktoré vrhajú tieň na plátno. (videli sme zložitejšie Ruské javajky aj jednoduhšie javajky z ostrova Jáva)
Všetky bábky si deti aj vyskúšali.
Ďakujeme PhDr. Matejovi Šiškovi, PhD. - Slavoborovi Nitrianskemu
za pútavé rozprávanie a názorné ukážky.
Naše stretnutie dopadlo na výbornú.
Vychovávatelia ŠKD :)
Katarína Bašková